Jesteś tutaj:

Dzione Rakowskie

Tylko tu, tylko w Rakowi e gospodynie robią dzionie – potrawę, którą jak podaje wielopokoleniowa tradycja, rakowianki “wykradły” z żydowskich garnków. Kiszka nadziewana macą moczoną w rosole z dodatkiem mięsa, wyglądem przypomina pasztetową, smakuje jednak zdecydowanie wyborniej!  Niepowtarzalny smak  dzionia  tkwi w tajemnicy jego przygotowania - to cały rytuał. Kiedyś pieczone tylko “od święta”, dzisiaj obowiązkowy specjał w wielu tutejszych gospodarstwach agroturystycznych, a także kulinarny przebój wielu imprez turystycznych i promocyjnych. Jaja i maca siły przywraca!

W trosce o zachowanie starej, kulinarnej tradycji i przekazanie młodym pokoleniom rakowian sztuki wytwarzania dzionia, a także zarejestrowania go jako produktu tradycyjnego, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej, włączając do współpracy Stowarzyszenie Agroturystyczne „Dolina Czarnej” oraz doświadczone w sztuce „dzioniarstwa”, mieszkanki Rakowa, opracowało przepis na najbardziej klasyczną postać dzionia. 15 września 2005 r., w Regionalnej Izbie Pamięci w Rakowie, pod okiem najstarszych gospodyń rakowskich, odbyła się praktyczna lekcja powstawania specjału z udziałem młodych „uczennic”. W wyniku wielogodzinnej
i burzliwej debaty, „rada starszych” zatwierdziła ujednoliconą recepturę, a wydarzenie zostało usankcjonowane podpisami obecnych na zebraniu „dzioniarek”. Od tego momentu uchwalony przepis podawany jest jako o  bowiązujący. Dzionie - staraniem Stowarzyszenia Agroturystycznego „Dolina Czarnej” i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej, w 2007 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Licznik odwiedzin : 10191

Projekt: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.