Jesteś tutaj:

Rzeki, stawy i źródła często decydujące o atrakcyjności danej miejscowości. Rzeka Wschodnia i jej dolina stanowią oś obszaru LGD. Łąki porastające dolinę Wschodniej są zmeliorowane, a bieg rzeki dość uregulowany. O ich atrakcyjności przesądza głównie to, że można tu spotkać bociany, także czarne, które są rzadsze. Planowana budowa zbiornika retencyjnego w sołectwie Zagrody mogłoby uatrakcyjnić pobliski teren. Bardziej malownicze są rzeka Radnia i jej dolina. Radnia ma większy spadek. Występują na niej zespoły stawów – głównie hodowlanych. Na terenie LGD wyróżniają się stawy hodowlane Państwa Sołtysiaków w Gorzakwi oraz stawy „Cesarz” w Jarząbkach. Stawy hodowlane mają ograniczone możliwości wykorzystania w turystyce – występuje tu konflikt obecnej funkcji hodowlanej z potencjalną np. kąpieliskową. Mogą jednak przyciągać wędkarzy. Niezwykle urokliwym miejscem jest oczko wodne położone w lesie, w sołectwie Zofiówka. Również ciekawie i tajemniczo wyglądają źródła podzboczowe w sołectwie Płośnia. Stanowią one pomnik przyrody. Atrakcyjności terenom LGD „Białe Ługi” dodają liczne stawy rybne. Największe skupisko źródeł znajduje się w sołectwie Śladków Mały. Stawy te pełnią funkcje głównie hodowlane, retencyjne oraz rekreacyjne.
Szczególnie malowniczym i ciekawym stawem jest Donica. Jeziorko to zlokalizowane jest
w głębokiej na ok. 8-10 m. kotlinie. Jego największą atrakcją jest pływająca wyspa torfowa. Stawy są obficie zarybione.
Do cennych bogactw naturalnych należą złoża wody oligoceńskiej. Gmina Bogoria posiada własne ujęcie tej wody w miejscowości Zimnowoda. Woda z ujęcia zabezpiecza potrzeby mieszkańców gminy w 100%, wszystkie 37 sołectw
w gminie jest zwodociągowanych.

Posiadamy dużą ilość czystych rzek.

Rzeka Czarna prezentuje się szczególnie malowniczo, płynąc szerokimi meandrami. To największa, rzeka na terenie naszego LGD. Liczy ona 61 kilometrów długości. Rzeka Czarna to ciek o charakterze naturalnym, z ciekawymi, tętniącymi życiem wodami. Jest wodą atrakcyjną dla wędkarzy, występują w niej liczne gatunki ryb, w tym pstrągi i klenie. Urozmaicony i ciekawy przebieg rzeki, powoduje, że istnieją bardzo dobre warunki do organizowania spływów kajakowych. Dzięki zadbanym, nieskażonym wodom  miejscowe rzeki nadal zamieszkują raki.

Belnianka rzeka w środkowej Polsce, źródłowy ciek Czarnej Nidy o długości 31,5 km (do połączenia z Lubrzanką) i powierzchni dorzecza 279 km². Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim. Rzeka powstała z połączenia potoków źródłowych spływających z południowych stoków Łysogór i Pasma Orłowińskiego, płynie między Pasmem Daleszyckim i Pasmem Cisowskim, a poniżej Daleszyc łączy się z Lubrzanką, tworząc z nią Czarną Nidę.

Licznik odwiedzin : 6246

Projekt: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.