Kapliczki i synagogi

 

W gminie Gnojno wiele z przydrożnych figurek przedstawia św. Jana Nepomucena i św. Teklę natomiast kapliczki poświecone są najczęściej Matce Boskiej. Z obiektów powstałych w ostatnich latach wyróżnia się wiatrak energetyczny osadzony na ażurowej konstrukcji. Jest jednym z najnowszych elementów krajobrazu Jarząbek. Wiatrak budzi zaciekawienie przejeżdżających pobliską drogą wojewódzką specjalistów ds. inwentaryzacji turystycznej.

 

W gminie Pierzchnica znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena z I poł. XVIII wieku w Drugni. Murowana kapliczka z kamienia na rzucie koła, nakryta ośmiooczną kopułą blaszaną z pazdurem u szczytu. Zawiera jedną dużą niszę z gipsową rzeźbą św. Jana Nepomucena.

 

Kaplica pod wezwaniem św. Antoniego w Skrzelczycach. Położona w centrum Skrzelczyc ma kształt małego kościółka. Kaplica murowana z około 1915 roku oraz ogrodzenie z bramką również z tego okresu. W jej wnętrzu znajdują się: ołtarzyk z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, mniejsze obrazy Matki Boskiej oraz Jezusa, a także znajdujące się na ścianach wizerunki świętych.

Kapliczka św. Anny – usytuowana jest przy polnej drodze z Pierzchnicy do Skrzelczyc, w miejscu nazywanym Mrowia Górą.

Krzyż kombatantów wojennych stoi przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i drogi wiejskiej prowadzącej do cmentarza. Jest to prosty drewniany krzyż, który otoczono drewnianym płotkiem. Na skrzyżowaniu ramion, pod półkolistym daszkiem umieszczona została figura Chrystusa.

Figura przydrożna św. Floriana w gminie Staszów. Murowana, czworościenna, o trzech kondygnacjach zwężających się uskokowo, przedzielonych gzymsem, w środkowej wnęki, w szczytowej rzeźba św. Floriana.

Kapliczka w Staszowie pw. Jana Nepomucena. Wybudowana w 1848 r. przy ulicy Opatowskiej, wzniesiona na dawnym kurhanie. Sprzed kaplicy rozciąga się panorama Staszowa. Grzebano przy niej żołnierzy austriackich.

Serce Hugona Kołłątaja w kościele w Wiśniowej za pamiątkową tablicą spoczywa serce jednego z najwybitniejszych polskich patriotów – współtwórcy konstytucji 3 mają – Hugona Kołłątaja. Hugon Kołłątaj zmarł w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Jego ciało znajduje się w zbiorowym grobie na warszawskich Powązkach. Hugon przed śmiercią poprosił aby jego serce złożyć w Wiśniowej, gdzie zamieszkiwał jego brat Rafał

Figurki i kapliczki w gminie Chmielnik są bardzo liczne. Większość z nich poświecona jest Matce Bożej oraz św. Janowi Nepomucenowi, św. Florianowi i św. Tekli. Obiekty takie znajdują się przy kościołach, na obszarze zabudowy wiejskiej oraz przy drogach polnych.

W gminie Szydłów w miejscowości Solec znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena.

W gminie Daleszyce znajduje się figurka przydrożna sakralna Suków-Babie z 1908 r. z kamienia , żeliwny krzyż, , w pobliżu domu nr 154 obiekt kwalifikuje sie do wpisania

do katalogu zabytków.

Kapliczka domkowa, z 1 poł. XIX w., kultowa  z kamienia i  eternitu (pokrycie dachu)znajduje się tuż  przy  ul. Kościelnej w Daleszycach ,obiekt figuruje w katalogu zabytków.

Kaplica p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, z 1930 r. kultowa, z drewna, w Kaczynie, obiekt proponuje sie wpisać do katalogu zabytków.

Kapliczka domkowa z 1 poł. XIX w., kultowa z kamienia, w Daleszycach przy drodze do Górna , obiekt wpisany do rejestru zabytków – nr rej. 1041.    

Figura przydrożna z Dzieciątkiem Jezus w Sukowie, z 1 poł. XIX w., kultowa,

obiekt proponuje sie wpisać do katalogu zabytków.

Figura przydrożna 1944 r.  w miejscowości Suków-Borki, sakralna.

Figura przydrożna Suków-Modrzewie, sakralna.

Figura Św. Jana Nepomucena z 1811 r. w Daleszycach przy ul. Kościuszki.

Kapliczka domkowa w Bogorii nieopodal Kościoła przy cmentarzu stoi otoczona drzewami kapliczka chroni w sobie źródełko cudownej wody, która według wierzeń ma niezwykłą moc, nad lustrem wody góruje krucyfiks z 1873 roku. Woda ze źródełka uzdrawiała chorych. Wokół kapliczki i źródełka istnieje wiele legend. Do dziś wierni w wielki czwartek odprawiają drogę krzyżową, która kończy się  w kapliczce, nabierają cudowną wodę i niosą do domu.

 

Synagoga w Chmielniku została wybudowana w latach 1633-1634. Jej położenie wskazuje serce dawnej dzielnicy żydowskiej. Po pożarze w 1849 r. otrzymała sklepienia krzyżowe i rokokowy wystrój oraz czterospadowy dach. W czasie II wojny światowej została zdewastowana i od tamtego czasu jest nieużytkowana. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z UMiG.

 

Synagoga w Szydłowie zbudowana z kamienia łamanego w poł. XVI w. zachowała wystrój stiukarsko-malarski z XVIII w. We wnętrzu synagogi znajduje się Aaron ha Kodesz - miejsce w które rabin wkładał Torę po zakończonej modlitwie. Pod tynkami znajdują się resztki polichromii i kilka dat. Jedna z dat znajduje się na sklepieniu pod dawną bimą (mównicą), między filarami - 1699, druga na ścianie południowej obok imienia Jehudy Lejba - 1784. Są to m.in. dowody restauracji bożnicy. W ścianie wschodniej znajdował się późnorenesansowy (pocz. XVII w.) ołtarz na rodały (święte księgi). Także z tego okresu, przy wejściu w ścianie zachodniej, prostokątne wnęki na ogień i skarbonę.


Licznik odwiedzin : 9173

Projekt: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.