Kościoły

 

Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Gnojnie zbudowany w 1470 r. na miejscu grodziska Słowian kultury łużyckiej i dwóch wcześniejszych kościółków. Jest jednonawowy, o wystroju barokowym. W kościele znajdują się dwa obrazy darzone szczególną czcią przez miejscowych wiernych. Jeden z nich przedstawia Matkę Boską Pocieszenia, a drugi Matkę Boską Różańcową.

 

Kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gnojnie parafii Polsko-Katolickiej w Skadli. Został zbudowany w 1962 r. Wystrój wewnątrz jest dość skromny, ale ma swój urok, który sprzyja kontemplacji. Kościół ten wzbudza zaciekawienie osób przejeżdżających przez Skadlę, które czasami zatrzymują się aby go zwiedzić.

 

 

Kościół parafialny p.w. Św. Stanisława w Balicach jest ciekawym obiektem m.in. dlatego, że powstał w 1923 roku z przebudowanej dawnej dworskiej posiadłości pochodzącej z początków XIX wieku. Ciekawostką jest to, że dzwony używane po dziś dzień w balickim kościele.

 

 

 

Zespół kościoła parafialnego p.w. św. Wawrzyńca w Drugni (gmina Pierzchnica). Pierwszy murowany kościół powstał w Drugni ok. 1470 r., a spłonął w 1617 r. Na jego miejscu zbudowano kościół drewniany, który uległ zniszczeniu w pożarze w 1876 r. Z pierwotnego kościoła zachowała się ściana z XV wieku z portalem prowadzącym z prezbiterium do zakrystii. Dzwonnica murowana z około 1880 r.

 

 

 

Kościół parafialny p.w. św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Pierwszy kościół wybudowany w I połowie XIV wieku. Około 1470 roku ostawiono w tym miejscu nowy, drewniany, kryty gontem, który przetrwał prawie 400 lat. Obecnie murowany, we wnętrzu kościoła znajdują się zabytkowe obrazy, figury i ołtarze. Najcenniejszym zabytkiem, pochodzącym z pierwotnego, drewnianego kościoła jest obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, wykonany w XIII-XIV wieku.

 

 

 

 

Kościół poreformacki pw. Św. Anny w Rakowie z 1641 r.

 

 

 

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie XVIII-wieczny i dzwonnica murowana z dwoma dzwonami – najstarszym na terenie woj. świętokrzyskiego z 1411 r. i z 1732 r. Kościół posiada trzy ołtarze – w wielkim ołtarzu jest obraz Matki Boskiej, górna część ołtarza zawiera również obraz Chrystusa w otoczeniu świętych.

 

 

 

Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz dzwonnica i plebania z XVII w. w Szumsku, wzniesiony z fundacji ks. Jerzego Rokickiego, kanonika łowickiego herbu Lubicz. Kościół ten zbudowany został w stylu nadwiślańskiego gotyku. W wielkim ołtarzu umieszczono obraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Kościół pw. Św. Andrzeja z XVII wieku w Drogowlach (gmina Raków) budowę rozpoczął około 1620 r. W głównym ołtarzu kościoła, nad wizerunkiem patrona św. Andrzeja, znajduje się obraz św. Trójcy.

 

 

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koniemłotach obecny późnorenesansowy kościół został wzniesiony w 1637 – 1649 r. W 1778 po pożarze został odnowiony. Rozbudowywany był także w latach 1937-1945. Prezbiterium kościoła w Koniemłotach należy do najciekawszych jego fragmentów. Spoczywa ono na zrębach gotyckich, nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami ozdobionym sztukateriami w stylu kalisko-lubelskim.

 

Kościół Wniebowzięcia N.M.P. w Kurozwękach i klasztor kanoników regularnych. Parafia utworzona została w 1347 roku. Kościół został rozbudowany i wzniesiony został klasztor. Prowadzi do niego barokowa brama murowana, nakryta dwuspadowym daszkiem. Ołtarz główny w stylu późnorenesansowym z pocz. XVII wieku, z późniejszymi częściami oraz rokokowymi bramkami z dwiema rzeźbami. W nich obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, barokowy w srebrnej sukience i koronach z 1648 oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Antonim – późnobarokowy z XVIII w.

Kościółek św. Rocha w Staszowie zbudowany został w XVIII wieku jako dowód wdzięczności za ocalenie mieszkańców Kurozwęk od epidemii cholery. Odrestaurowany w 1914-1919 r. Został uszkodzony w czasie II wojny światowej. Otoczony jest starym murem z bramką, od pn. murowaną, nakrytą czterospadowym dachem gontowym.

 

Zespół kościoła Św. Bartłomieja wraz z cmentarzem  w Staszowie historia kościoła sięga I poł. XIII wieku. Wg. przekazów w 1241 roku został przez Tatarów spalony pierwszy drewniany kościół. W ciągu wieków, był wielokrotnie przekształcany. Pierwsza większa przebudowa miała miejsce w I połowie XVII wieku, kiedy dobudowano wieże kościelną i została dostawiona kaplica Matki Boskiej Różańcowej.

 

Kościół Ducha Świętego w Staszowie pierwszy kościół Ducha Św. został wybudowany jako zbór ariański przez Łaskich. Został przemianowany na kościół katolicki w I poł. XVII wieku. Po wielkim pożarze odbudowany i w roku 1685 konsekrowany. Dotrwał do II wojny światowej, podczas której w trakcie bombardowania został zniszczony. W  1982 na rozpoczęła się budowa kolejnego kościoła Ducha Świętego. Kościół jest dwukondygnacyjny,  W ołtarzu dolnej kondygnacji, która spełnia rolę kaplicy, znajduje się ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, uratowana w 1944 r. z płonącego po bombardowaniu kościoła. Kościół Duch Św. jest świątynią – wotum za uratowanie Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu 13 mają 1991 roku.

 

Kościół Św. Barbary współczesny kościół, wzniesiony w Staszowie. Parafia należy do diecezji sandomierskiej w dekanacie staszowskim w Staszowie. Parafia została erygowana 1 kwietnia 1989 roku. Od 3 września 1990 trwa budowa nowego kościoła.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Staszowie  z 1844 r. Wzniesiony na miejsce kościoła drewnianego z 2. poł XV w., który spłonął w 1820 r. na terenie osady. W 1916 r. świątynia została rozbudowana, powstały dwie kaplice boczne i prezbiterium. W latach 1988-1990 kościół został odrestaurowany.

 

Kościół w Wiśniowej  został wzniesiony w 1680 roku, kosztem Karola Tarły. Konsekrowany był 1681 roku. W kościele znajduje się pamiątkowa tablica za którą spoczywa serce Hugona Kołłątaja.

 

 

Kościół par. p.w. św. Jakuba Starszego w Kotuszowie z 1661 r. Kościół jest zbudowany w stylu barokowym na planie krzyża z ramionami w formie pary kaplic: od strony północnej - kaplica św. Antoniego, od strony południowej - kaplica św. Józefa.

 

 

 

Kościół Św. Władysława w Szydłowie zbudowany ok. 1355 r. na miejscu dawniejszego, drewnianego kościółka. Zbudowana z cegły, a po części z piaskowca budowla posiada ostry dach, kryty początkowo rzymską dachówką. W 1630 r. świątynia została zniszczona przez pożar wskutek którego prawdopodobnie zawaliły się sklepienia. W ciągu trzech lat budowlę odrestaurowano, jednakże pierwotny wygląd przywrócono jedynie prezbiterium. W trakcie prac zostały odkryte dwa bogate gotyckie portale Portal zachodni częściowo zniszczono podczas budowy przybudówki prawdopodobnie w XVII w. - doszczętnie zrąbano laskowania pionowe.

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Szydłowie malowniczo położony na wzgórzu i

otoczony starym murem kościółek, jest jednym z najciekawszych zabytków Szydłowa. Wzniesiony prawdopodobnie w XIV w. Mimo częściowej przebudowy zachował charakter gotycki.

 Ruiny Kościoła i Szpitala Św. Ducha obok cmentarza parafialnego, znajdują się ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem św. Ducha oraz przytułku dla ubogich i starców, wybudowanych w pocz. XVI wRuina przytułku zwrócona jest frontem do ul. Staszowskiej. Był to także budynek murowany, parterowy. Posiada dwa krótkie, prostokątne skrzydła - północne i południowe, połączone korytarzami z kościołem.

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Kotuszowie zbudowany w kształcie krzyża, z 30 m wieżą u wejścia i dwoma kaplicami: św. Antoniego i św. Józefa. W prezbiterium ołtarz główny zbudowany po II wojnie światowej z obrazem Matki Bożej Kotuszowskiej, czczonej tu od wieków. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Potoku z 1326 r. Obecny kościół wzniesiono w latach 1647-1648. Kościół jest murowany, barokowy, nawa prostokątna, z pięcioboczną kaplicą św. Barbary z połowy XIX w.

Kościół pw. św. Wojciecha w Cisowie. Budowę murowanej świątyni rozpoczęto w 1765 r., a zakończono w 1816 r. Konsekrację w 1817 r. przeprowadził biskup kielecki Wojciech Górski. W 1938 r. kościół został odremontowany i odmalowany. W ołtarzu głównym umieszczone są obrazy Koronacji MB i św. Wojciecha; ołtarze boczne późnobarokowe.  

Kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Daleszycach zbudowany w stylu romańskim, jednonawowy i pokryty gontem. W połowie XIX w. kościół został opasany murem, wybudowano w miejsce drewnianej, murowaną dzwonnice i przed nią kamienne schody. W 1907-1912r. świątynia została całkowicie przebudowana wg. Projektu Stefana Szyllera. Podwyższono wieżę i główną nawę. Dobudowano nawy boczne i pokryto blachą kościół i dzwonnicę. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z XVIw. z zasuwą z XVIII.

Kościół p.w. MB Częstochowskiej w Mójczy, to drewniany zabytkowy Kościół  z 1865 r., należący do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mójczy. Pierwotnie była to kaplica, którą rozbudowano w 1982 r. przebudowano również wnętrze. Obok usytuowana jest dzwonnica murowana, piętrowa z 1990 r. 

Kościół par. p.w. NMP Królowej Polski w Sukowie XX w., murowano – drewniany, ogród (przy plebani), z zespołem starodrzewia po starym kościele.

Kościółek p.w. Wszystkich Świętych w Chmielniku konsekrowany w 1354 r. Początkowo był drewniany lecz w XVI wieku na jego miejsce postawiono budynek murowany. Ołtarz barokowy drewniany, z drugiej połowy XVII wieku, z barokowymi figurami św. Stanisława i św. Wojciecha oraz z barokowym obrazem olejnym koronacji Matki Boskiej.

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku konsekrowany w 1787 r. Był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany. Jest to kościół jednonawowy. Główny ołtarz pochodzi z 1886 r. i jest drewniany, dwukondygnacyjny. Obraz na nim przedstawia Matkę Boską stojącą na księżycu. Po bokach głównego ołtarza znajdują się rzeźby przedstawiające św. Pawła i św. Piotra. Przed budowlą kościoła od strony zachodniej znajduje się XIX wieczna dzwonnica. Kościół można zwiedzać po uprzednim zaanonsowaniu wizyty.

Kościół p.w. św. Stanisława Bp. w Piotrkowicach był pierwotnie kościołem parafialnym. Powstał w 1559 r. na miejscu starszego kościoła drewnianego. Od XIX wieku opuszczony i zrujnowany. Jedynie prezbiterium zostało odnowione i pełni funkcję kaplicy cmentarnej, pozostała część zachowała gotycki charakter bryły.

Kościół p.w. św. Jakuba Starszego w Sędziejowicach zbudowany w stylu gotyckim w XV wieku. Na przestrzeni wieków wiele się w nim zmieniało i np. ołtarze boczne są w stylu rokokowym. Znacząca rozbudowa kościoła miała miejsce w 1875 r. Również z pierwszej połowy XIX wieku pochodzi murowana plebania, a także najstarsze nagrobki na cmentarzu..

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Bogorii  powstał w stylu romańskim, jest trzecim z kolei kościołem wymurowanym w miejscu dwóch poprzednich drewnianych kościołów, budowę rozpoczęto w 1861 roku. W kościele na uwagę zasługuje wmurowana tablica pamiątkowa mówiąca o dedykacji kościoła, ołtarz główny obecnie Najświętszego Serca Jezusowego, ołtarze boczne św. Mikołaja i św. Walentego oraz okienne witraże. Obok kościoła znajduje się dzwonnica kamienna wybudowana w międzywojniu. Przy kościele zlokalizowany jest cmentarz parafialny, tu znajdują się zabytkowe nagrobki cmentarne

Świątynia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli jest stosunkowo młoda, budowa jej przypadła na czas II- wojny św. W niezwykle trudnych czasach, wybudowano obiekt skromny, o małej bryle architektonicznej, jednak nie brakuje w nim elementów które można podziwiać. Strzeliste okna z kolorowymi witrażami, malowane na ścianach sceny z życia świętych, ołtarze, główny i dwa boczne, oraz rzeźby ewangelistów to wystrój wnętrza tego gotyckiego kościoła.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jerzego w Szczeglicach, którego początki sięgają roku 1388 roku. Gruntowna przebudowa kościoła datuje się na rok 1879. W ołtarzu głównym umieszczony jest krzyż z konającym Jezusem Chrystusem. Wnętrze ozdobione jest polichromią sakralną. Na frontowej ścianie kościoła górują potężne figury apostołów.

Licznik odwiedzin : 9998

Projekt: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.