Młyny i muzea

                                                                                                                                                                                                                                   Muzeum nagrobnej sztuki kamieniarskiej, jest cmentarz w Szczeglicach. Cmentarz z najstarszą jego częścią wpisany jest do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego. Okolice Szczeglic obfituje w figury i krzyże przydrożne. W Szczeglicach można zobaczyć drewniany spichlerz plebański z 1799 roku, który ujęty jest w ewidencji zabytków gminy Bogoria, oraz pozostałości parku podworskiego. Z krajobrazu gminy Bogoria zniknęło wiele dworów, ale ślad o ich usytuowaniu i istnieniu znaczą wiekowe drzewa, będące teraz wyznacznikiem szlaków turystycznych. Choćby z tego powodu warto zobaczyć stary drzewostan parku podworskiego w Witowicach. Usytuowany na uboczu wioski park pełni teraz rolę miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego. Na jego terenie utworzono boisko sportowe dla mieszkańców wioski. Podworski park w Witowicach wpisany jest w ewidencję zabytków gminy Bogoria. Budynkami mogącymi wzbudzić zainteresowanie są młyny, które w zamierzchłych czasach stanowiły wyznacznik poziomu gospodarczego.

 

Młyn w Chmielniku-położony przy ulicy Lubańskiej charakteryzuje się ciekawą architekturą - parter i pierwsze piętro zbudowane są z kamienia i są otynkowane, a wysokie poddasze jest obudowane deskami. Budynek jeszcze klika lata temu pełnił swoją funkcję - jego mechanizmy napędzane były energią elektryczną. Szczególnie w czwartkowy dzień targowy można było spotkać gospodarzy, którzy oczekiwali na zmielenie swoich zbóż. Wśród stosunkowo dobrze zachowanych budynków młynów napędzanych siłą wód płynących należy wymienić młyn w Zrecze Dużym i Łagiewnikach. Nieczynny młyn wodny w Zreczu Dużym zbudowany z kamienia i cegieł jest największy i najokazalszy. Budynek posiada trzy kondygnacje, a elewacja posiada różnego rodzaju zdobienia. Stropy w budynku są drewniane. W pobliżu budynku znajduje się osuszony staw pełniący obecnie funkcję pastwiska oraz murowany budynek mieszkalny i gospodarczy. Wszystkie budynki są opuszczone i popadają powoli w ruinę.

Młyn wodny w Łagiewnikach położony w górnej części tego samego cieku, co młyn
w Zreczu Dużym, jest nieco mniejszy. Budynek wzniesiony przy użyciu kamienia i cegieł posiada trzy kondygnacje. Obecnie część budynku wykorzystywana jest do celów mieszkaniowych. Wśród ciekawych miejsc świadczących o historii tutejszych okolic można wymienić cmentarze, a wśród nich Młyn wodny w gminie Daleszyce nie jest użytkowany (ruina), wybudowany z  kamienia w 1 poł. XIX w. nad rzeka Belnianką obiekt wpisany do rejestru zabytków –nr 298 Słopiec Rządowy.



Licznik odwiedzin : 9190

Projekt: "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.